DOPROVODNÝ PROGRAM

Doprovodný program v rámci konference METAL 2012 se uskuteční dne 24. 5. 2012 v odpoledních hodinách. Je možné se na něj přihlásit v přihlášce konference na www.metal2012.com. Program je následující:

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Nechyběly však v dějinách i chvíle, kdy špilberská pevnost naopak vyvolávala v Brňanech pocity ohrožení a strachu.

V průběhu staletí se význam a úloha Špilberku podstatně měnily. Z předního královského hradu a sídla moravských markrabat se postupně staly mohutná barokní pevnost, nejtěžší vězení rakouské monarchie – proslulý „žalář národů“ – a vojenské kasárny. Dnes je sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších brněnských kulturních center, v roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou.

http://www.spilberk.cz/

Pavilon Anthropos

Pavilon Anthropos, který byl před rokem 2006 důkladně zrekonstruován, obsahuje rozsáhlou expozici o původu a vývoji člověka a počátcích jeho kultury. Expozice je svého druhu jednou z největších a nejmodernějších v Evropě.

http://www.mzm.cz/pavilonanthropos/

 

 

Hvězdárna a planetárium Brno

  • Chtěli byste prožít příběh Sluneční soustavy?  
  • Podívat se na hvězdné nebe velkým astronomickým dalekohledem?
  • Najít odpovědi na věčné otázky?
  • Dotknout se skutečného meteoritu?
  • Prožít netradiční chvíle pod umělou oblohou planetária?
  • Zvážit se na Měsíci?
  • Hrát si se zajímavými vědeckými experimenty?
  • Užít si skvělý výhled na Brno?
  • Toužíte tomu všemu přijít na kloub?

Pak se určitě vydejte na Hvězdárnu a planetárium Brno. Je centrem pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je to samozřejmě astronomie, ale nevyhýbá se geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a dalším… To vše v laikům srozumitelné, zábavné a - pokud je to jenom trochu možné - také interaktivní podobě. Hvězdárna není vědeckým pracovištěm, ale s vědou se tam setkáte na každém kroku. Věnuje se totiž také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna. Přímo v našich prostorách probíhá i vysokoškolská výuka.

http://www.hvezdarna.cz

Plavba lodí po Brněnské přehradě a návštěva hradu Veveří

Hrad Veveří - jeden z nejrozsáhlejších a bohužel v současné době také i nejvíce zanedbaných hradních areálů u nás vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213. Veveří jako opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně až před polovinou 13. století. Mimo jiné jako místo královského dohledu nad osídlováním území vzhůru proti toku řeky Svratky.

http://www.veveri.cz